November 14, 2019

با کیبورد خیس شده لپ تاپ یا کامپیوتر چه کنیم؟

کیبورد خیس شده لپ تاپ

خیس شدن لپ تاپ یا کامپیوتر اتفاق ترسناکی برای کاربران است. خیس شدن لپ تاپ یا ریختن مایعات بر روی لپ تاپ یکی از  آسیبب های وارده به لپ تاپ و یا سایر لوازم الکترونیکی می باشد که بسته به میزان مایعات و مقدار نفوذ در عمق قطعات الکترونیکی می تواند نگران کننده باشد. اما نگران نباشد… بابانو به شما خواهد گفت با کیبورد خیس شده لپ تاپ یا کامپیوتر خود چه کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تمیزکردن لپتاپ به روش درست

خوشبختانه کیبورد خیس شده لپ تاپ یا کامپیوتر را می‌توان با خشک کردن و از بین بردن رطوبت نجات داد. برای تعمیر کیبورد خیس شده در گام نخست باید آن را از کامپیوتر بکشید تا دیگر جریان برقی به آن وصل نباشد. در بیشتر کیبوردهای کامپیوترهای شخصی و خانگی بخصوص کیبوردهای صاف و غشایی ارزان‌تر، لزوما چند قطره آب باعث خرابی و از کار افتادن کیبورد نمی‌شود.

در کیبوردهای مخصوص گیمینگ (بازی) و کیبوردهای مکانیکی پیشرفته‌تر که مدارات اضافی دارند معمولا ممکن است که کیبورد کلا از کار بیفتد، فرایند تعمیر این کیبوردها نیز سخت‌تر می‌شود. هرچند در هر صورت مفهوم کلی فرقی نمی‌کند.

در این راهنما از یک صفحه کلید صاف اداری استاندارد بعنوان مثال استفاده می‌کنیم. می‌توانید دقیقا همین مراحل را برای درست کردن کیبورد خیس شده خودتان دنبال کنید، در صورت بروز هرگونه مشکل نیز می‌توانید راهنمای آنلاین بازکردن مدل صفحه کلید خودتان را در اینترنت سرچ کنید. هدف کلی این کار باز کردن تمام قطعات کیبورد است تا آب و خیسی که داخل کلیدهای کیبورد رفته را خشک کنیم.

بیشتر بخوانید: نکاتی برای نگهداری از لپتاپ

برای شروع بهتر است یک عکس از کیبوردتان بیندازید تا در انتهای کار جای کلیدها را فراموش نکنید. یکی یکی تمام کلیدها را بیرون کشیده و کیبورد را پشت و رو کنید و پیچ‌ها را یکی یکی در بیاورید. درنهایت، لایه بالایی کیبورد جدا می‌شود و به لایه زیری می‌رسید. اگر کیبوردتان از نوع کیبوردهای غشایی صاف باشد، به یک یا دو لایه غشایی نازک می‌رسید که کل کیبورد را پوشانده‌اند.

حالا باید لایه‌های غشایی را جدا کنید؛ فقط کافی است که آن‌ها را بکشید. حال با یک حوله یا پارچه تمیز خشک بدقت دستمال بکشید تا جایی که رطوبت و خیسی برطرف شده و قطعات کاملا خشک شوند. اگر خیسی صفحه کلید بخاطر آب میوه یا نوشابه باشد احتمالا کیبورد نوچ و چسبناک شده است، برای اینکار باید از پنبه الکلی برای پاک کردن ته مانده آب میوه یا نوشیدنی شیرین استفاده کنید.

بهتر است 12 تا 24 ساعت صفحه کلید را در حالت باز شده بگذارید. در بیشتر موارد اگر این مراحل را بدرستی انجام داده باشید مشکل برطرف خواهد شد و کیبورد کار می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته‌ها

ورزشی